...

BLOG

BLOG KAMIENIARSKI

Odejście Wielkiego Bohatera: Innowacyjna koncepcja Grobu Nieznanego Żołnierza

W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie kamieniarstwo artystyczne i nowoczesne łączą się w jedno, Kamieniarstwo GRANIMATT pragnie przedstawić wyjątkową koncepcję – Grob Nieznanego Żołnierza z granitu, będący arcydziełem współczesnego kamieniarstwa.

Koncepcja Grobu Nieznanego Żołnierza, to harmonijne połączenie tradycji i nowoczesności. Przekształcamy kamień w dynamiczną formę, oddając hołd bohaterom w sposób, który mówi współczesnemu światu.

Nasz grobowiec nie tylko ma być miejscem pamięci, ale również wyrazem uznania dla tych, którzy nigdy nie zostaną zapomniani. Stawiamy na ponadczasową elegancję, solidność i trwałość, aby to miejsce mogło przetrwać wieki, podobnie jak bohaterowie, którym hołduje.

Nowoczesna Wizja Pamięci

Głównym elementem naszej koncepcji jest monumentalny pomnik wykonany z najwyższej jakości granitu. Każdy detal, każda faktura zostały starannie przemyślane, aby oddać hołd nieznanemu żołnierzowi i jednocześnie przemawiać do serc tych, którzy przychodzą oddać hołd.
Kamieniarstwo GRANIMATT to nie tylko produkcja pomników, to tworzenie dziedzictwa, które przetrwa pokolenia. Nasza koncepcja Grobu Nieznanego Żołnierza to nie tylko kamień – to opowieść o bohaterach, którzy zapisali się w kartach historii naszej ojczyzny.

Jesteśmy gotowi na rozmowę o indywidualnych potrzebach i tworzeniu unikalnych, nowoczesnych dzieł kamieniarskich. Nasza firma to centrum innowacyjnych pomysłów, które przekształcamy w trwałe, artystyczne kamienne arcydzieła. Nasze dzieła są wykonywane z najwyższą precyzją, wykorzystując granit jako wyrazisty materiał artystyczny. Granit od GRANIMATT to nie tylko kamień, to płótno, na którym malujemy historię i uczucia.

Zapraszamy na naszą stronę internetową, gdzie prezentujemy galerię naszych nowoczesnych projektów kamieniarskich oraz opisujemy proces tworzenia. https://www.granimatt.pl to wirtualna podróż przez świat kamieniarskiej sztuki.

Zostaliśmy sponsorem lokalnych pasjonatów wyścigów.

Miło nam poinformować, że rozpoczęliśmy współpracę z lokalnymi pasjonatami wyścigów.
Tym razem wspieramy Marka Obryckiego i Tomasza Kuczaj. W efekcie w sezonie 2023/2024 na samochodzie rajdowym znajdować się będzie logo GRANIMATT.

Prawie siedemdziesiąt kilometrów odcinków specjalnych, wieczorny prolog w centrum Dzierżoniowa, kultowe odcinki specjalne i rekordowa frekwencja 120 załóg na liście zgłoszeń! Tak właśnie zapowiadał się BSK TECH 8 Rajd Wikinga, który odbył się w weekend 25 i 26 listopada 2023 r.

Bazą rajdu ponownie był Dzierżoniów, gdzie na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji zlokalizowane było biuro rajdu oraz park serwisowy.

To było doskonałe miejsce, aby przyjść i obejrzeć rajdówki z bliska. Prawdziwym show był wieczorny prolog w centrum miasta, gdzie zawsze zbiera się mnóstwo kibiców rajdowych.

Trasa tegorocznego rajdu była bardzo wymagająca. W dodatku rajd obył się pod koniec listopada, a to oznacza szybko zapadający zmrok. Zawodnicy jechali po kultowym oesie w Jodłowniku, piekielnie szybkiej Różanej i ponad ośmiokilometrowy oesie Dobrocin.

 

PUREST, Nagrobki w stylu eko-minimalizmu.

Już od dawna zauważamy, że z biegiem czasu zmienia się design panujący na cmentarzach. Aktualnie trendem panującym wśród pomników jest prostota i minimalizm. Dlatego chcielibyśmy poinformować państwa, że nasza firma GRANIMATT rozpoczęła współpracę z firmą PUREST, która posiada w swojej ofercie gotowe jak i indywidualne projekty nagrobków minimalistycznych.

 

Autorką inicjatywy jest Ewa Smuga, projektantka, Stypendystka Ministra Kultury RP. Swoje umiejętności zdobywała na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi i na Politechnice Łódzkiej oraz na stypendium w szkole projektowej we Francji L’Ecole Supérieure d’Art et de Design d’Amiens. Wybrane nagrody: Ministra Kultury, Ceramiki Paradyż, Fabryki Sztuki.

Możesz wybrać gotowe rozwiązania lub „na zamówienie”. Ważne jest dla nas, aby pomnik symbolizował pamięć o naszych bliskich, łącząc design i rzemiosło. Dlatego projektujemy całościowo: od idei kształtów i kolorów, po rośliny i akcesoria oraz koordynujemy realizację.

Purest finalistą konkursu Dobry Wzór 2020.
Nasze wzornictwo funeralne zyskało uznanie ekspertów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie: „Purest ma ogromny potencjał do zaprowadzenia porządku w stylistycznym chaosie przestrzeni cmentarnej, będącym dziedzictwem okresu PRL, post-PRL i towarzyszącego im deficytu wyznaczników dobrego smaku. (…) Jest to koncept przemyślany, do tego zweryfikowany przez specjalistów z dziedziny historii sztuki, współczesnych trendów i spójności kompozycyjnej.”
/źródło: www.purest.pl

Na stronie WWW.PUREST.PL możemy zapoznać się z nietuzinkowymi wzorami minimalistycznymi.

Projekt indywidualnego nagrobka z rzeźbą artystyczną, od początku do końca.

W większości przypadków rzeźby artystyczne są  wykonywane dla podkreślenia indywidualnej formy nagrobka lub grobowca. Każda rzeźba tworzona przez naszych specjalistów jest niepowtarzalna, ponieważ jest ona wykonana ręcznie, więc nie ma możliwości na wykonanie drugiej identycznej rzeźby. Nasza firma współpracuje z profesjonalnymi rzeźbiarzami, którzy specjalizują się w tworzeniu rzeźb artystycznych. 

 

Każdy projekt rzeźby zaczynamy od pierwszych szkiców oraz od wybrania odpowiedniego materiału na rzeźbę. Następnie szkic przetwarzany jest w formę modelu 3D, który możemy zobaczyć w trójwymiarze dzięki zastosowaniu specjalistycznych programów CAD. Po zaakceptowaniu przedstawionej formy rzeźby nagrobnej przez klienta, przygotowujemy model 3D do druku w skali 1:10 dzięki zastosowaniu DRUKU 3D.  Druk 3D używany jest w wielu dziedzinach, dlatego wprowadziliśmy go również u nas, aby w stu procentach odzwierciedlić końcowy efekt. Następnym krokiem jest wykonanie rzeźby artystycznej w glinie, co pozwala nam na naniesienie różnych poprawek, dopiero po otrzymaniu ustalonej formy przechodzimy do wykonania rzeźby w piaskowcu, granicie lub marmurze.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.

Jak zabezpieczyć nagrobek przed zimą?

Przygotowania do zimy dotyczą nie tylko samochodów jak i naszej garderoby. Warto zabezpieczyć również nagrobek na cmentarzu. Czy wiesz w jaki sposób najlepiej zabezpieczyć pomnik przed zimą ? 
Dzięki temu wpisowi dowiesz się które działania najlepiej ochronią nagrobek i jakie warunki działają na jego niszczenie.

W czasie późnej jesieni i zimy, nagrobki narażone są na:
      1. zamarzającej wody z powodu niskich temperatur
      2. silny wiatr
      3. opady deszczu i śniegu
      4. pojawianie się błota

 

W takim razie jak skutecznie zabezpieczyć nagrobek przed zimą?

Aby skutecznie zabezpieczyć nagrobek przed zimą
warto usunąć z niego nadmiar liści i piasku z powierzchni elementów granitowych/marmurowych i piaskowca. Zaraz po tym możesz delikatnie wyczyścić nagrobek za pomocą szmatki z mikrofibry. Podczas zimy warto często odśnieżać pomnik z zalegającego na nim śniegu.

Wazony i misy granitowe podczas zimy są narażone na rozsadzenia, dlatego  powinno zabezpieczyć się je grubą folią i gumką, najlepiej u dołu podstawy galanterii kamiennej.

Chcesz mieć pewność, że robisz wszystko, by zabezpieczyć nagrobek przed zimą? 
Zawsze warto zwrócić się o poradę po wsparcie fachowców, np. pracowników firmy GRANIMATT KAMIENIARSTWO mieszczącego się w miejscowosći Stary Jaworów. Nasza firma specjalizuje się w wykonaniu tradycyjnych nagrobków granitowych jak i tych nowoczesnych pomników – w tym nagrobków z rzeźbami artystycznymi. Posiadamy również wiedzę w jaki sposób należy zabezpieczyć nagrobek przed zimą.

1 Listopad... Święto Wszystkich Świętych

1 Listopada

to wyjątkowy dzień dla wszystkich wierzących. Święto Wszystkich Świętych to czas, kiedy w sposób szczególny myślimy o bliskich zmarłych, Dzień niezwykle nostalgiczny, pełen zadumy, ciszy i spokoju. Jest to dzień pełen refleksji i przemyśleń.

 

Z tego miejsca chcieliśmy podziękować państwu za zaufanie jakim państwo nas obdarzyli w tym roku. Jesteśmy dumni, że powierzyli nam państwo zadanie, dzięki któremu uczciliśmy pamięć państwa bliskich.
Staramy się aby nasze realizacje były wykonane z największą starannością, a z roku na rok jesteśmy bogatsi o większe doświadczenie.
Dziękujemy.

                                           „Ciszą cmentarną ukołysani, z dala od życia i znoju, 
                                   dobiwszy wreszcie cichej przystani, odpoczywają w spokoju..”
                                                                                 Elżbieta Daniszewska „Zaduszki” [fragm.]

 

Czy warto zwrócić uwagę na rzeźby przy wyborze nagrobka ?

Rzeźby nagrobkowe to coraz częściej wybierana opcja, by uczcić pamięć zmarłego. Mają wiele zalet – przede wszystkim pozostawiają nieograniczoną ilość możliwości, jeżeli chodzi o wykonanie motywu. Można postawić zarówno na sylwetki bądź twarze zmarłych, ale równie chętnie jest wybierana rzeźba w kształcie anioła czy Jezusa.

 

Kolejną zaletą rzeźb nagrobkowych jest ich wykonanie – są niezwykle realistyczne, przez co nie tylko wpływają na estetykę całego grobu, ale również przypominają rodzinie i znajomym o ukochanych osobach, które już odeszły. Na popularność rzeźb nagrobkowych wpływa też fakt, że w łatwy sposób można je spersonalizować. Dzięki bardzo realistycznym projektom i starannemu wykonaniu można stworzyć rzeźbę, która będzie w 100% dopasowana do wizji klienta.

Jak wybrać rzeźbę nagrobkową? Należy kierować się własnym gustem i upodobaniami (z uwzględnieniem gustu osoby zmarłej). Najpopularniejszym motywem jest oczywiście anioł, ale równie często pojawiają się na nagrobkach takżetrójwymiarowe krzyże, Madonny, motywy roślinne, kwiaty, motywy biblijne (np. Jezus niosący krzyż) czy głowy aniołków.

Projekt nagrobka na konkurs Krzysztofa Krawczyka

Jakiś czas temu, a dokładnie 5 kwietnia 2021 odszedł z tego świata jeden z najbardziej wybitnych legend polskiej kultury Krzysztof Krawczyk.
10 kwietnia 2021 odbył się jego pogrzeb na cmentarzu w miejscowości Grotniki, niedaleko Łodzi.

Fani Krzysztofa Krawczyka zorganizowali zbiórkę na grobowiec, który upamiętni jego twórczość oraz osobę, za to menadżer Andrzej Kosmala wraz z żoną Krzysztofa Ewą Krawczyk zorganizowali konkurs na projekt nagrobka dla niego.
Chcielibyśmy przedstawić państwu naszą propozycję, a także projekt nagrobka, który zostanie przesłany na konkurs.

Pomnik wykonany z granitu Szwed czarny z nakrywą wierzchnią o grubości 15cm. Grawer Krzysztofa Krawczyka został wkomponowany w skali 1:1 na słupku pionowym o wysokości 170cm i grubości 30cm. Elementami zdobiącymi pomnik są 3 donice granitowe na krzewy, ławka, cytat ulubionej piosenki Krzysztofa „Rysunek na szkle” wraz z jego autografem oraz rzeźba jednego z kapeluszy, który towarzyszył mu na koncertach.

Jak podoba się państwu nasza propozycja podziękowania za tak wspaniałą twórczość ?

Nowa siedziba firmy " KAMIENIARSTWO GRANIMATT"

Firma „Kamieniarstwo GRANIMATT” istnieje już 34 lata. Cały czas się rozwija i poszerza ofertę swoich usług, dlatego też zdecydowaliśmy się aby rok 2021 zacząć od sporej inwestycji. Właśnie kończymy prace przygotowujące plac wystawowy i biuro projektowe, gdzie na spokojnie będą mogli państwo zaczerpać ciekawych inspiracji, oraz skorzystać z fachowego doradztwa. 

Nasza nowa siedziba znajduje się pod adresem Stary Jaworów 4 (woj, Dolnośląskie, pow. Świdnicki) przy ulicy 382, między Świdnicą, a Strzegomiem.

Zapraszamy do odwiedzin naszego nowego placu.

Projektowanie nagrobków - czy warto ?

Cmentarna Architektura w Polsce nie posiada rozmiaru, nurtu czy też konkretnego kształtu. Ludzie, wahający się między wyborem konkretnego wzoru, który idealnie odzwierciedli życie ich bliskich, którzy odeszli zmagają się z nie lada wyzwaniem.

Przy projektowaniu nagrobków używamy nowoczesnego oprogramowania oraz naszej rozległej wiedzy wynikającej z wieloletniego doświadczenia.
Projektowanie nagrobków rozpoczynamy długich rozmów z klientem, ponieważ do każdego projektu podchodzimy indywidualnie. Kolejnym etapem jest wykonanie szkiców, a następnie po zaakceptowaniu ich, wykonujemy projekt i wizualizacje 3D konkretnego wzoru.

Czy warto ? Oczywiście… Dzisiejsza technologia jest rozwinięta na tyle, że właśnie dzięki niej możemy zobaczyć odzwierciedlenie naszej wyobraźni, co skutkuje idealnym dopracowaniem każdego kształtu.
Nasza firma doskonale orientująca się w cmentarnych trendach i jest do państwa dyspozycji.

Nagrobki nowoczesne czy tradycyjne ? Jaki wzór wybrać ?

Wahasz się pomiędzy nagrobkiem nowoczesnym, a tradycyjnym? Jeżeli nie wiesz, na jaki nagrobek się zdecydować lub jaki kamień wybrać, zapraszamy do artykułu – wszystko Ci w nim wyjaśnimy.

Masz problem z wyborem wzoru nagrobka między wzorem nowoczesnym, a tradycyjnym? Jeśli nie wiesz jaki nagrobek wybrać, zapraszamy do przeczytania artykułu – postaramy się wyjaśnić dokładnie każdą kwestie.

W architekturze nagrobkowej jak i w każdej innej dominują pewne trendy. Zarówno jak w architekturze budowlanej gust względem płyt nagrobnych, rzeźb i napisów zmienia się. Każdy klient, który wybiera wzór nagrobka dla jednej z najważniejszych osób w swoim życiu, stoi przed bardzo trudnym wyborem – jak uczcić pamięć zmarłego, tak aby pomnik był estetyczny, wyróżniający się, a jednocześnie trwały i łatwy w pielęgnacji?

Nagrobki tradycyjne – są to formy standardowe formy nagrobków, które od lat nie zmieniają swojego wyglądu, delikatne fale, łuki czy zaokrąglone krawędzie. W tym rodzaju nagrobków często dominują płaskorzeźby (anioły, róże, krzyże itd.)

Nagrobki nowoczesne – są to minimalistyczne formy pomników, utrzymane w ciemnej lub jasnej kolorystyce, z prostymi literami. Wspaniale komponują się z rzeźbami, które nadają mu ekskluzywnego wyglądu. Dzięki puszczeniu się wodze wyobraźni możemy uzyskać naprawde wyjątkowy efekt.

To jaki styl nagrobka wybierzesz, zależy tylko od Ciebie i Twoich preferencji. Pamiętaj jednak, że styl nagrobka wpływa na rodzaj zastosowanego kamienia, którego używa się do produkcji grobu.

Kamieniarstwo GRANIMATT otrzymało statuetkę ORŁY KAMIENIARSTWA

Orły Kamieniarstwa to konkurs organizowany przez Plebiscyty Branżowe Orły, który integruje lokalną społeczność pozwalając na docenianie lokalnych firm. Celem konkursu jet wywołanie u uhonorowanie najlepszych przedsiębiorców w regionie.
Statuetka oraz duplom dowodzi nie tylko o wysokiej jakości świadczonych usług i zaangażowaniu, lecz przedewszystkim świadczy o docenieniu firmy przez klientów.

 

Tegoroczna edycja konkursu cieszyła się ogromnym zainteresowaniem podczas etapu zgłoszeń.

Na samym początku chcielibyśmy podziękować państwu za tak wspaniałe opinie, którymi możemy się pochwalić. Dzięki państwa opiniom zajęliśmy 2 miejsce w corocznym plebiscycie ORŁY Kamieniarstwa. Chcielibyśmy podziękować państwu za zaufanie, którym nas państwo obdarzają zlecając nam każde zamówienie. Staramy się aby nasze wyroby w stu procentach spełniały państwa oczekiwania! Jest to dla nas bardzo ważne osiągnięcie. Liczymy na państwa wsparcie, aby w następnym roku nasza firma zajęła pierwsze miejsce na podium.

Jak powstają nagrobki cmentarne?

Między innymi poprzez pochówek i postawienie grobu wyraża się szacunek i pamięć o osobie, która odeszła.

Zakład kamieniarski ma na zadaniu wykonanie solidnego i estetycznego nagrobka, wykorzystując przy tym materiały najwyższej klasy.

 

Każda osoba, która szuka pomnika może skorzystać z gotowych projektów lub dzięki najnowszej technologii stworzyć zupełnie nowy projekt, dostosowany do osobistych preferencji. Dzięki temu artykułowi dowiesz się jak powstają nagrobki i o czym należy pamiętać przy składaniu zamówienia.

Proces zamówienia pomnika składa się z kilku etapów. Pierwszym krokiem złożenia zamówienia jest wstępna rozmowa oraz konsultacja w celu ustalenia preferencji klienta składającego zamówienie. Podczas tej rozmowy Przedstawiciel Zakładu Kamieniarstkiego określa z klientami typ grobu oraz pochówku starając wydobyć jak najwięcej informacji na temat osoby zmarłej, znacznie pomaga to w zaprojektowaniu nagrobka indywidualnego. Następnym krokiem jest ustalenie jakie wymagania co do grobu ma osoba zamawiająca. Jaki rodzaj i kolor materiału zostanie zastosowany, jakie powinny być tablice napisowe i czy dodatkowo ma zostać wykonana rzeźba. Po ustaleniu najważniejszych rzeczy dzięki najnowszej technologii komputerowej zostaje wykonany projekt oraz wizualizacja 3D danego nagrobka, co pomaga w uzyskaniu idealnego efektu, który w stu procentach zadowoli potencjalnego klienta. Na samym końcu ustalane są wymagania co do galanterii nagrobków, np. ilość wazonów, lampionów, zagospodarowania przestrzeni w okół grobu, ławeczki itd.

Po zatwierdzeniu projektu pracownicy sprawdzają czy mogą wykonać dany projekt nagrobka na cmentarzu i czy da się zrealizować pomysł klienta. Jeśli mogą, to rozpoczynają się prace korzystając z nowoczesnego parku maszynowego. Pierwszym krokiem obróbki nagrobka jest ucięcie odpowiednich slabów, które następnie poleruje się na automatach polerskich. Następnym krokiem jest sformatowanie płyt za pomocą cyrkularki CNC na elementy nagrobka (okładziny,krawężniki, płyta główna i tablica). Dzięki zastosowaniu maszyn numerycznych mamy możliwość dopracowania grobu w najdrobniejszym detalu. Kolejnym etapem powstania grobu jest obróbka boczków wyciętych elementów. Proste boki wyciętych elementów polerowane są za pomocą boczkarek profilowych, a profile (fale, łuki itd.) polerowane są za pomocą boczkarek ręcznych. Po całkowitej obróbce nagrobka na tablice napisowe nanoszone są litery. W ofercie posiadamy litery piaskowane, kute, metalowe i granitowe. Gdy cały proces produkcji nagrobka zostaje zakończony, przystępujemy do montażu nagrobka. Pierwszym krokiem jest wykonanie fundamentu. Do jego wykonania stosujemy beton zbrojony B25. Montaż nagrobka jest ostatnim krokiem powstania grobu.

W naszym zakładzie kamieniarskim GRANIMATT osobiście i dokładnie kontrolujemy dobór najlepszego surowca w kamieniołomach oraz udzielamy 5-letniej Gwarancji na wszystkie nagrobki i ich montaż.

Ubezpieczenie nagrobka - kiedy warto i na co zwrócić uwagę?​

Ubezpieczenie grobu to najrozsądniejsze działanie i warto o nim pamiętać podczas zakończenia realizacji projektów.

Na cmentarzach odnotowuje się coraz więcej przestępstw związanych z dewastacją i kradzieżą nagrobków, nawet kilkanaście tysięcy każdego roku. Dodatkowe szkody mogą wyrządzić czynniki atmosferyczne takie jak gradobicie, huragany,
ulewne deszcze, burze, przewrócenie drzewa. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się kilku ciekawychrzeczy na temat ubezpieczenia pomników.Dbałość o groby są symbolicznym wyrazem pamięci i czci dla zmarłego, dlatego poświęcamy im tak dużo uwagi.

Każda firma ubezpieczeniowa ma swoje regulaminy i warunki ubezpieczeniowe. Niektóre oferty dotyczą ubezpieczenia płyty przykrywającej grów, tablicy głównej i rzeźby. Inne również posiadają w swoim zakresie ubezpieczenie elementów dodatkowych takich jak np. ławeczka. W większości klientom zależy na ubezpieczeniu pięknych, ręcznie wykonanych rzeźb, bo to one w większości stanowią najcenniejszą część grobu i są one najczęstszym obiektem ataków wandalizmu. Ubezpieczenie nie dotyczy zwykle skradzionych wieńców. Firmy ubezpieczeniowe w większości proponują ubezpieczenia roczne, wiec powinniśmy odnawiać je każdego roku, tak jak w przypadku ubezpieczeń samochodowych lub nieruchomości.

Ubezpieczenie nie obejmuje nagrobków, które ulegają śladom czasu lub nie były wystarczająco zadbane. Przede wszystkim dotyczy to: zabrudzeniom, wylania wosku czy osuwaniu lub zapadaniu się ziemi oraz działaniu dymu i sadzy. Zamawiając nagrobek warto upewnić się co do doświadczenia firmy kamieniarskiej. Nasz Zakład Kamieniarski GRANIMATT zajmuje się projektowaniem i produkcją i montażem nagrobków od podstaw.

Dzięki współpracy z najlepszymi hurtowniami, a także importem granitu sami oceniamy jakość kamienia stosowanego do produkcji wyrobów, a klienci mają pewność, że wyroby powstają z surowca pierwszego gatunku.

Opłata za postawienie pomnika na cmentarzu - ile wynosi?

Opłata za postawienie nagrobka na cmentarzu w dużym stopniu zależy od cmentarza, na którym chcemy wykonać nagrobek. Na każdym cmentarzu opłaty są naliczane innaczej. Niektóre kancelarie parafialne pobierają nawet 10% wartości nagrobka. Z kolei na innych cmentarzach komunalnych obowiązują ustalone cenniki. Ceny opłat na cmentarzach komunalnych wahają się między 100zł a 500zł, lecz zależą od kilku czynników takich jak: rodzaj grobu, czas użytkowania gruntu itd.

Ciężko określić ile kosztuje pozwolenie na postawienie pomnika na cmentarzu. Opłaty za pozwolenie postawienia nagrobka wahają się w zależności od rodzaju cmentarza, ale na wielu naliczane są jeszcze dodatkowe opłaty.

Kopiowanie wzoru (w części lub całości) grozi rozbiórką nagrobka oraz odpowiedzialnością karną.

Seraphinite AcceleratorOptimized by Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.